Úvod >> Drexel und Weiss >> Úspory energie

Úspory energie

Ako postaviť energeticky bezpečný domov ?

Energetická náročnosť stavby zavisí od mnohých faktorov. Niektoré sú dané, a teda ich nedokážeme ovplyvniť: klimatické podmienky, orientácia pozemku na svetové strany, dostupnosť podzemnej vody, a pod. Mnohé však vieme ovplyvniť : veľkosť stavby vrátane dispozičného riešenia a orientácie, kvalitu tepelno-izolačnej obálky budovy / skladba stien, strechy a podlahy na teréne, kvalita okien- teda rámov a zasklenia /, koncept vykurovania a prípadne vetrania so získavaním tepla z odpadového vzduchu, vplyv tepelných mostov, vzduchotesnosť a pod.

Tieto údaje vedú k výpočtu tepelnej straty (v kW), ktorá určuje, koľko energie bude budova potrebovať na vykurovanie, a aká može byť úspora nákladov na vykurovanie s porovnaní s dnes bežnou výstavbou.

Posúdenie návrhu budovy z energetického hľadiska resp. energetická optimalizácia vykonávame pomocou špecializovaného výpočtového programu pre pasívne domy PHPP / Pasive House Planning Packet /, viac na PHPP.

Pasívny dom je overený koncept. Obyvateľ pasívneho domu sa nemusí obávať nedostatku energií.
Ak chcete vedieť viac, napíšte nám cez kontaktný formulár.

Klasická technika pasívneho domu

Kompaktné jednotky aerosmart m, l boli vyvinuté špeciálne pre rodinné domy a radové domy v pasívnom štandarde. Pozostávajú z vetracieho modulu s rekuperáciou tepla, tepelného čerpadla vzduch/voda na ohrievanie vzduchu a prípravu teplej vody, ako aj zásobníka na teplú vodu s objemom 200 litrov s elektrickou ohrevnou špirálou 2 kW.
V podmienkach špičkového zaťaženia- pár dní počas zimy – je možné použiť dodatočný elektrický ohrev s malým výkonom.

Funkčná schéma

AUL ….. prívod čerstvého vzduchu z exteriéru
FOL ….. odťah odpadového vzduchu
ZUL ….. prívod vzduchu do interiéru
ABL ….. odsávanie vzduchu z interiéru

 

Pomocou tohto systému, je teplo odoberané zo spotrebovaného vzduchu (kuchyňa, kúpeľňa, WC) odovzdávané privádzanému čerstvému vzduchu (obývacia izba, detské izby a spálňa). Vysoký stupeň účinnosti spätného získavania tepla (rekuperácia) má význam, ak je súčasne aj spotreba el.energie ventilátorov veľmi nízka. Celkovo takto ušetríme až približne 15 krát viac tepelnej energie ako spotrebujeme dodanej elektrickej energie.

Optimálne navrhnutý systém sa vyznačuje:

  • vysokým stupňom účinnosti spätného získavania tepla a elektrickej efektívnosti
  • veľmi nízkou hladinou hluku
  • vysokým užívateľským komfortom
  • jemnou filtráciou privádzaného vzduchu
  • dobrou dostupnosťou pre potreby údržby a servisu

Rozšírená technika pasívneho domu

Kompaktné zariadenie aerosmart x2, x2 plus býva inštalované rovnako v rodinných domoch ako aj v bytových domoch.

Funkčná schéma

 

AUL ….. prívod čerstvého vzduchu z exteriéru
FOL ….. odťah odpadového vzduchu
ZUL ….. prívod vzduchu do interiéru
ABL ….. odsávanie vzduchu z interiéru
SOLE … soľankový výmenník tepla

aerosmart x2, x2 plus je technológia s výrazne vyšším výkonom a napriek tomu kompaktné riešenie. Integrované tepelné čerpadlo soľanka-voda má výkon 3,9 kW (x²), alebo 5,2 kW (x²plus), čo postačuje pre pokrytie všetkých potrieb moderných obytných budov.

 

 

V kombinácii s vetracou jednotkou poskytuje rad výhod:

  • predohrev vonkajšieho vzduchu pomocou tepelného čerpadla,
  • vysoká efektívnosť tepelného čerpadla
  • pasívne chladenie v lete (nízka teplota pôdy v lete pomôže prostredníctvom soľankového okruhu zabezpečovať nízke teploty vykurovacieho okruhu)
  • integrovaná riadiaca jednotka zabezpečuje správnu interakciu všetkých komponentov.

Systém s pieckou na biomasu

Pokiaľ je v nízkoenergetickom alebo pasívnom dome piecka na biomasu, v dome využívame teplo, ktoré vyžaruje pec. Zároveň je možné teplom z piecky ohrievať vzduch privádzaný vetracím systémom. Prípravu teplej vody zabezpečia slnečné kolektory a zásobník na teplú vodu s možnosťou napojenia piecky, ktorá pokryje prípravu teplej vody v zimných mesiacoch, kedy nebudú slnečné kolektory produkovať dostatok tepla na ohrev vody kvôli nedostatku slnečného žiarenia. Obidva zdroje tepla- piecka na biomasu aj slnečné kolektory zabezpečujú prípravu teplej vody, v zimnom období sa navzájom dopĺňajú.

Funkčná schéma

 

 

 

 

Aerosilent stratos je kompaktný prístroj na komfortné vetranie s vysoko účinným protiprúdovým výmenníkom tepla na spätné získavanie tepla, s integrovanou protimrazovou ochranou a letným bypassom.

Zariadenie je koncipované ako samostatne stojaca jednotka, je možné ho však osadiť aj pod strop na konzolu.

Kontaktujte nás